Manualny drenaż limfatyczny kontra mechaniczny - czym się różnią?

Reading time: about 1 minute

Manualny drenaż limfatyczny kontra mechaniczny - czym się różnią?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem uniwersalnym, o szerokim spektrum zastosowania: pomocny przede wszystkim w leczeniu obrzęków limfatycznych i lipidowych, ale stosowany również w przypadku regeneracji potreningowej czy redukcji “pomarańczowej skórki”. Część specjalistów wykonuje te zabiegi ręcznie, jednak w wielu przypadkach sprawdza się również wykonanie ich za pomocą dedykowanych aparatów do presoterapii. Czym różnią się te dwie metody? 

Manualny drenaż limfatyczny (MDL) jak sama nazwa wskazuje wykonywany jest za pomocy dłoni terapeuty, który wykonuje delikatne, okrężne ruchy z użyciem minimalnego nacisku - mające na celu stymulowanie przepływu krwi i limfy w kierunku węzłów chłonnych. 

Drenaż limfatyczny mechaniczny (kompresjoterapia pneumatyczna, presoterapia) ma na celu osiągnięcie tych samych efektów terapeutycznych, ale przy pomocy urządzeń, składających się z jednostki centralnej (aparatu) i mankietów zakładanych na część ciała, na której ma być wykonany zabieg. Powietrze doprowadzone do mankietów powoduje ich wypełnianie się powietrzem, a w efekcie ucisk kończyny. 

  • Date: Apr 07, 2021